Finančná správa - spotreba PHL

Informácia z finančnej správy ohľadom určovania spotreby na vozidlách s GPS.

Celý text nájdete tu:

https://podpora.financnasprava.sk/495981-Spotreba-PHL

 2. Výdavky na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel

Daňovník môže uplatniť výdavky na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky spotreby vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel.

Daňovník, ktorý používa vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla (GPS), ktorá zaznamenáva evidenciu jázd, si ako daňové výdavky môže uplatniť nákup na spotrebované PHL. Zároveň evidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. Daňovník neprepočítava spotrebu podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu ale bude uplatňovať preukázané výdavky na nákup PHL.

Vycislenie nadspotreby, respektive realnej spotreby potom u nas realizujeme nasledovnym sposobom:

- v systeme zada k vozidlu normovana spotreba z technickeho preukazu
- v systeme sa eviduju nakupy PHM, datum cas a natankovane litre
- urci sa sposob vypoctu spotreby (ci sa tankuje vzdy do plnej nadrze, alebo sa zabezpeci k 1. dnu v mesiaci plna nadrz)

V mesacnej knihe jazd na konci je potom vycisleny prepoklad spotreby PHM v litroch - podla normovane spotreby
A je vypocitana realne dosiahnuta spotreba na zaklade tankovani a prejdenych kilometrov.

Systemy s priamym meranim spotreby PHM - drahsie a zlozitejsie GPS jednotky sluzia vacsinou na kontrolu kradezi PHM a musia byt co najlepsie nakalibrovane aby sa dala dosiahnut vysoka presnost merania a zistit pripadne uniky PHM. Kalibracia sa vacsinou robi prave na zaklade tankovania - odjazdenia nejakeho poctu
KM alebo MTH s garanciu ze nedoslo ku kradezi a naslednym dotankovanim. Takto sa urci spotreba a nastavi sa podla toho aj kalibracna konstanta pre lektronicky prietokomer. Sposob urcenia spotreby je teda prakticky rovnaky ako pri systemoch bez priameho merania, avsak umoznuje rychlejsie zistenie pripadnych unikov PHM. Pri  systemoch bez priameho merania spotreby su kradeze zaratane do spotreby, co ma za nasledok vyssiu vyazanu spotrebu PHM.